Бюгельне протезування

Зубний протез необхідний у тих випадках, коли у зуба необхідно видалити настільки багато тканини, що установка пломби стає неможливою, або відсутній повністю один або кілька зубів. Зубний протез виконує не тільки косметичну функцію, а й забезпечує значною мірою стабільність і форму прикусу.

Знімним протезам харакерне важке звикання до них і можливі негативні наслідки для ясен та опорних зубів — бюгельне протезування зубів може стати раціональним виходом у даній ситуації.

У даний час бюгельне протезування набуває популярності. Це пов’язано з різким якісним стрибком в їх провадженні, обумовленим створенням нових матеріалів, які допомагають зробити конструкцію бюгельного протеза легкою, ажурною, і, у багатьох випадках, непомітною для сторонніх очей. Такі протези зручні, гігієнічні і пацієнти користуються ними із задоволенням. Громіздкі і непривабливі знімні протези, які наші дідусі та бабусі на ніч залишали в склянці з водою, назавжди пішли в минуле. Розподіл жувального навантаження на всю щелепу дозволяє бюгельному протезу берегти всі зуби, зберігати нормальні жувальні здібності, і навіть запобігати подальшому розхитуванню та випаданню зубів.

Поняття бюгельного протезування

Зубне протезування служить лікувальним фактором, який сприяє заміщенню стійких вад, відновленню порушених функцій та запобіганню подальших змін в зубних рядах, скронево-нижньощелепному суглобі, жувальній мускулатурі та інших органах і тканинах щелепо-лицевої області. При заміщенні часткових дефектів застосовуються в основному два види зубних протезів: незнімні та знімні.

Знімні зубні протези використовуються при повній або частковій втраті зубів, в останньому випадку це особливо стосується втрати жувальних зубів. Знімні зубні протези можуть використовуватись у випадку втрати одного жувального зуба. В арсеналі сучасної стоматології є технології виготовлення знімних зубних протезів, що володіють надзвичайною зручністю, високою зносостійкістю та естетичними властивостями.

Бюгельний протез — (походить від німецького слова «Bugel», що в перекладі означає «дуга»). Така конструкція зубного протеза дозволяє використовувати для опори не тільки ясна, але і власні зуби. У бюгельного протеза компактніший вигляд, він достатньо зручний, довговічний та міцний. Застосовується як більш досконала альтернатива часткових знімних пластинкових протезів тоді, коли з причини клінічної ситуації вже неможливе виготовлення незнімних мостоподібних протезів. При цьому, в порівнянні з пластиночними знімними протезами, у бюгельного протеза спосіб передачі жувального навантаження ближчий до фізіологічного.

Показання до застосування бюгельних протезів

 1. Двосторонні кінцеві дефекти зубного ряду (кінцевий дефект — відсутність задніх зубів, коли відсутні опори для виготовлення мостовидного протеза).
 2. Односторонні кінцеві дефекти зубного ряду.
 3. Дефекти зубного ряду в області задніх зубів з відсутністю більш 3-х зубів.
 4. Дефекти зубного ряду в передньому відділі при відсутності більш 4-х зубів.
 5. Дефекти зубних рядів у поєднанні із захворюваннями пародонту.
 6. Множинні дефекти зубних рядів.

При визначенні показань до даного виду протезування необхідно враховувати нижченаведені чинники:

 1. Кількість зубів в зубному ряді повинна бути не менше 6 або більше для раціонального розподілу жувального тиску.
 2. В області періапікальних тканин опорних зубів не повинно бути невилікуваних патологічних процесів. Коронки опорних зубів по можливості повинні бути високими, з добре вираженим екватором — відносна вимога, бо форму зуба можна змінити штучною коронкою.
 3. іссура на опорних зубах повинна бути вираженою — відносна вимога, бо її можна створити шляхом препарування.
 4. Необхідно враховувати характер прикусу. Так, при глибокому та глибоко травмуючому прикусі в конструкцію протеза можна включати багатоланковий кламмер з шинирувальними елементами, які будуть заважати змиканню зубів і порушувати міжальвеолярну висоту. У цієї групи хворих необхідно з’ясувати можливість збільшення міжальвеолярної висоти і лише після цього, за наявності показань, краще застосувати знімний протез з металевим базисом, що відновлює ріжучо-бугорковий контакт. Цей варіант конструкції протеза прийнятний і для осіб з прогенічним співвідношенням зубних рядів.

Позитивні властивості бюгельних протезів:

 1. Висока функціональна ефективність бюгельних протезів.
 2. Бюгельні протези забезпечують розподіл жувального навантаження між періодонтом опорних зубів і слизовою оболонкою протезного ложа.
 3. Розподіл функціонального навантаження можливий за допомогою кламмерів та інших елементів.
 4. Конструкція бюгельного протеза дозволяє шинирування решти зубів та усувати функціональне перевантаження окремих груп зубів.
 5. Бюгельні протези зменшують горизонтальний компонент функціонального навантаження на опорні зуби та альвеолярні відростки за рахунок більш стійкою фіксації.
 6. Бюгельні протези не завжди вимагають препарування зубів, не обмежує їх фізіологічну рухливість.
 7. Незначне порушення смакової, температурної, тактильної чутливості тканин порожнини рота при використанні цих протезів.
 8. Можливість повноцінного протезування, навіть у випадку, коли в зубному ряді залишилося всього кілька міцних зубів.
 9. Висока міцність і довговічність бюгельного протеза.
 10. Швидке звикання до протеза тому, що він не закриває піднебіння.
 11. Після установки протеза не порушується дикція.
 12. Вітсутня щоденна потреба знімати протез на ніч.
 13. Відсутній ризик виникнення протезного стоматиту.
 14. Відсутні незручності під час їжі.

 Ряд переваг перед частково-знімними протезами пластиночними:

 1. У бюгельних протезів мінімальна базисна частина.
 2. Наявність дуги в протезі зміцнює його, а також рівномірно розподіляє навантаження між його сторонами.
 3. Наявність в протезі опорних кламмерів дозволяє передавати частину навантаження через периодонт опорних зубів.
 4. Звільняються ясенні сосочки і частина слизової оболонки.
 5. Незначна корекція протеза в порівнянні з повними знімними протезами є сприятливим фактором.
 6. Міцна фіксація протеза прискорює процес адаптації.

До всiх новин

Академгородок

(044) 228 03 03,

(097) 702 03 03
ул. Доброхотова, 24,
dobro@adent.com.ua

График работы:
Пн — Пт 9:00 до 21:00
Сб — Вс 9:00 до 18:00

Виноградар

(044) 587 78 88,

(067) 709 03 03

вул. Межева, 23, info@adent.com.ua

Графік роботи:
Пн - Пт 9:00 до 21:00
Сб - Нд 9:00 до 18:00

Льва Толстого

(044) 507-03-03,

(068) 700-03-03

вул.Нікольско-Ботанічна 7/9

nikol@adent.com.ua

Графік роботи:
Пн - Пт 9:00 до 21:00
Сб - Нд 9:00 до 18:00