Бюгельне протезування
Зубний протез необхідний у тих випадках, коли у зуба необхідно видалити настільки багато тканини, що установка пломби стає неможливою, або відсутній повністю один або кілька зубів. Зубний протез виконує не тільки косметичну функцію, а й забезпечує значною мірою стабільність і форму прикусу.
Знімним протезам харакерне важке звикання до них і можливі негативні наслідки для ясен та опорних зубів — бюгельне протезування зубів може стати раціональним виходом у даній ситуації.
У даний час бюгельне протезування набуває популярності. Це пов’язано з різким якісним стрибком в їх провадженні, обумовленим створенням нових матеріалів, які допомагають зробити конструкцію бюгельного протеза легкою, ажурною, і, у багатьох випадках, непомітною для сторонніх очей. Такі протези зручні, гігієнічні і пацієнти користуються ними із задоволенням. Громіздкі і непривабливі знімні протези, які наші дідусі та бабусі на ніч залишали в склянці з водою, назавжди пішли в минуле. Розподіл жувального навантаження на всю щелепу дозволяє бюгельному протезу берегти всі зуби, зберігати нормальні жувальні здібності, і навіть запобігати подальшому розхитуванню та випаданню зубів.
Поняття бюгельного протезування
Зубне протезування служить лікувальним фактором, який сприяє заміщенню стійких вад, відновленню порушених функцій та запобіганню подальших змін в зубних рядах, скронево-нижньощелепному суглобі, жувальній мускулатурі та інших органах і тканинах щелепо-лицевої області. При заміщенні часткових дефектів застосовуються в основному два види зубних протезів: незнімні та знімні.
Знімні зубні протези використовуються при повній або частковій втраті зубів, в останньому випадку це особливо стосується втрати жувальних зубів. Знімні зубні протези можуть використовуватись у випадку втрати одного жувального зуба. В арсеналі сучасної стоматології є технології виготовлення знімних зубних протезів, що володіють надзвичайною зручністю, високою зносостійкістю та естетичними властивостями.
Бюгельний протез — (походить від німецького слова «Bugel», що в перекладі означає «дуга»). Така конструкція зубного протеза дозволяє використовувати для опори не тільки ясна, але і власні зуби. У бюгельного протеза компактніший вигляд, він достатньо зручний, довговічний та міцний. Застосовується як більш досконала альтернатива часткових знімних пластинкових протезів тоді, коли з причини клінічної ситуації вже неможливе виготовлення незнімних мостоподібних протезів. При цьому, в порівнянні з пластиночними знімними протезами, у бюгельного протеза спосіб передачі жувального навантаження ближчий до фізіологічного.
Показання до застосування бюгельних протезів
- Двосторонні кінцеві дефекти зубного ряду (кінцевий дефект — відсутність задніх зубів, коли відсутні опори для виготовлення мостовидного протеза).
- Односторонні кінцеві дефекти зубного ряду.
- Дефекти зубного ряду в області задніх зубів з відсутністю більш 3-х зубів.
- Дефекти зубного ряду в передньому відділі при відсутності більш 4-х зубів.
- Дефекти зубних рядів у поєднанні із захворюваннями пародонту.
- Множинні дефекти зубних рядів.
При визначенні показань до даного виду протезування необхідно враховувати нижченаведені чинники:
- Кількість зубів в зубному ряді повинна бути не менше 6 або більше для раціонального розподілу жувального тиску.
- В області періапікальних тканин опорних зубів не повинно бути невилікуваних патологічних процесів. Коронки опорних зубів по можливості повинні бути високими, з добре вираженим екватором — відносна вимога, бо форму зуба можна змінити штучною коронкою.
- іссура на опорних зубах повинна бути вираженою — відносна вимога, бо її можна створити шляхом препарування.
- Необхідно враховувати характер прикусу. Так, при глибокому та глибоко травмуючому прикусі в конструкцію протеза можна включати багатоланковий кламмер з шинирувальними елементами, які будуть заважати змиканню зубів і порушувати міжальвеолярну висоту. У цієї групи хворих необхідно з’ясувати можливість збільшення міжальвеолярної висоти і лише після цього, за наявності показань, краще застосувати знімний протез з металевим базисом, що відновлює ріжучо-бугорковий контакт. Цей варіант конструкції протеза прийнятний і для осіб з прогенічним співвідношенням зубних рядів.
Позитивні властивості бюгельних протезів:
- Висока функціональна ефективність бюгельних протезів.
- Бюгельні протези забезпечують розподіл жувального навантаження між періодонтом опорних зубів і слизовою оболонкою протезного ложа.
- Розподіл функціонального навантаження можливий за допомогою кламмерів та інших елементів.
- Конструкція бюгельного протеза дозволяє шинирування решти зубів та усувати функціональне перевантаження окремих груп зубів.
- Бюгельні протези зменшують горизонтальний компонент функціонального навантаження на опорні зуби та альвеолярні відростки за рахунок більш стійкою фіксації.
- Бюгельні протези не завжди вимагають препарування зубів, не обмежує їх фізіологічну рухливість.
- Незначне порушення смакової, температурної, тактильної чутливості тканин порожнини рота при використанні цих протезів.
- Можливість повноцінного протезування, навіть у випадку, коли в зубному ряді залишилося всього кілька міцних зубів.
- Висока міцність і довговічність бюгельного протеза.
- Швидке звикання до протеза тому, що він не закриває піднебіння.
- Після установки протеза не порушується дикція.
- Вітсутня щоденна потреба знімати протез на ніч.
- Відсутній ризик виникнення протезного стоматиту.
- Відсутні незручності під час їжі.
Ряд переваг перед частково-знімними протезами пластиночними:
- У бюгельних протезів мінімальна базисна частина.
- Наявність дуги в протезі зміцнює його, а також рівномірно розподіляє навантаження між його сторонами.
- Наявність в протезі опорних кламмерів дозволяє передавати частину навантаження через периодонт опорних зубів.
- Звільняються ясенні сосочки і частина слизової оболонки.
- Незначна корекція протеза в порівнянні з повними знімними протезами є сприятливим фактором.
- Міцна фіксація протеза прискорює процес адаптації.